Odhalení rekordního množství padělků v Africe

Při razii v Nairobi byly ve spolupráci s místními úřady odhaleny padělky výrobků SKF v hodnotě 2,5 milionu EUR.

Razii předcházelo rozsáhlé školení zákazníkům na trzích v Keni, Tanzánii, Ugandě a Etiopii, kde je zástupci SKF informovali o existenci padělků, možných problémech při jejich použití a jak jejich nákupu předejít. Tyto trhy jsou specifické tím, že zdejší zákazníci poptávají prémiové značky ložisek, avšak většina ložisek, které nakoupí, jsou padělky. Místní úřady mají velký zájem na tom zabránit dalšímu rozšiřování padělaných průmyslových komponentů na jejich trzích – v Keni mají dokonce vlastní úřad pro potírání padělků (ACA – Anti-Counterfeiting Agency).

Krátce po tomto školení provedly keňské úřady razii u jednoho z malých neautorizovaných distributorů SKF v Nairobi. Na necelých 8 m2 se nacházely padělky převážně středně velkých ložisek SKF v hodnotě 2,5 milionu EUR. Alex Maitho, logistics manager v SKF Kenya, popisuje prodejnu tohoto neautorizovaného prodejce: „Krabičky s ložisky byly vyskládané až do stropu. Celý obchod byl jako kouzelný klobouk z pohádky, pořád jsme nacházeli další a další zboží. Tenhle prodejce opravdu dotáhl skladování do vyšší dimenze.“

Kromě obrovského množství zabaveného zboží získala SKF i seznam zákazníků tohoto prodejce, které zástupci SKF kontaktují a upozorní, že pravděpodobně zakoupili padělky.